Jak si udělat radost

Chceš mít radost, kdykoli se ti zamane? Můžeš si dělat radost permanentně, pokud chceš. Neustále a kdykoli si můžeš dělat radost. Stačí udělat jen jednu věc. Jednu jedinou věc, kterou dokáže i malé dítě… Ano je to tak. I malé dítě umí to, co my „dospěláci“ mnohdy neumíme…

(poznámka: Pokud nemáš moc času, můžeš použít „rychlo-čtení“ např. číst jen zvýrazněná slova, popř. můžeš zastavit oko, tam kde se ti bude chtít.) 

Minule jsem sdílela svůj  „Typy na uvolnění fyzického těla.“ aneb: „Jak uvolnit své tělo (fyzicky). Vzhledem k tomu, že pravidelně a efektivně odpočíváš. Cvičíš a trénuješ nejen své tělo, ale především svůj mozek. Krotíš své nálady a myšlenky, tak už nejspíš máš několik typů na téma: Jak si udělat radost.

Vím, že někde uvnitř tvého já si (stejně jako já) uvědomuješ, že:

Radost je tvou nedílnou součástí…..

Ty, a jen ty, můžeš zařídit, aby ta tvá radost byla. Aby existovala. Aby existovala tady a teď a kdykoli chceš.

Právě dnes ráno, po té co jsem se vrátila docela spokojená z běhu domů, jsem se fakt naštvala (ano i já se dokážu naštvat, jsme přeci lidi…) a rozhodla se, že si to nenechám líbit. „Je na čase použít všechny schopnosti a znalosti a udělat si radost“, řekla jsem si.

Není důležité se (ne)naštvat, ale udělat si upřímnou radost.

Nejdřív ze všeho jsem samozřejmě (tedy jak pro koho) uronila slzičku, nebo spíš pár slziček. Pak jsem vyhodila pár fakt nepotřebných věcí (nějaký letáky a noviny, co se z nějakého důvodu nastěhovali -„sami“ – na náš jídelní stůl – znáte to….). A pak mi to došlo….

Chci teď a tady mít pocit, že žiji svůj spokojený život (tak jak jsem vždycky chtěla).  Vím, že to jde. Zrovna tenhle víkend, se to dařilo úplně samo. (Skoro bez využití nejrůznějších technik.) Stačilo jen obklopit se prima lidmi (vodáky), řekou Vydrou a přírodou. Prostě vyrazit na Šumavu.

Jenže teď už jsem zase zpět v „realitě všedních dnů“. Vzbudila jsem se hezky, příjemně vyspalá a poměrně brzy.

Včera jsem se doma moc neohřála. Spoustu poletování a zařizování ve městě, doma jen chvilka na oběd a „frrrr“ zase na další „kroužky a cvičení“ s malou.

Včerejší neumyté nádobí bylo poslední kapkou do plné nádrže ledové vody, takže celkem logicky následovala ledová sprcha – nebo spíš povodeň. Trpělivost přetekla. Vztek se dostavil nečekaně a spolehlivě. Něco podobného jistě prožívá téměř každý „zaměstnaný“.

Ráno fofr, pak se běží do práce (něco zařizovat apod.), pak se člověk nějak dostane domů. Najíst a „padnou za vlast“, aby se ráno zase běželo do práce a pro samé nádobí, nebylo místo ani na snídani….

Jenže já jsem na mateřské dovolené! Kdo tomuhle říká dovolená, asi nikdy neměl děti. Jsem určitě bezvadně zaměstnaná. Baví mne to. Užívám si to. Je to to nejlepší zaměstnání ever, to jo. Ale má to taky svoje „mouchy“. (A teď nemyslím absenci výplaty.)

Tak jak z toho ven?

„Zastavte se.“

Ano přesně tak. To je jediná cesta, nebo spíš jedna z mnoha cest.

Co se to vlastně stalo tam venku v té přírodě? Proč nás to tak láká pryč? Protože se nám na chvíli zastaví ten „všední život“ a my máme prostor prožívat život tak, jak se nám nabízí, většinou právě tady a teď.

A přesně to můžeme udělat kdykoli a kdekoli. Stačí se zastavit. Sednout si. Nebo prostě zaujmout jakoukoli příjemnou polohu a podívat se na ten svůj „film“.

Najednou to vidím z jiné perspektivy. Vidím sama sebe, jak se mi povedlo jít se proběhnout (to bylo po půlroce poprvé). Byly to jen 3 km a za týden chci běžet celých 21,0975 km, takže hurá! A hlavní informace je, že to bylo fajn.

Také vidím sama sebe, jak se dívám na ten „nepořádek“. A usmívám se. (Ano ve filmu se klidně můžu usmívat, i když mi v reálu moc do smíchu nebylo), neboť jsem režisér takového filmu.

Usmívám se, protože si uvědomuji, při pohledu na to nádobí, jak jsme si včera užili příjemný oběd, a pak jsme měli prima odpoledne na cvičení.

Stačí najít jakýkoliv pozitivní zážitek, zkušenost, která byla součástí té minulosti vedoucí do momentální přítomnosti, v které si zrovna dělám radost. 🙂

UFFF – tak to je složitá věta 🙂 Udělat to je mnohem snadnější, než si to přečíst 🙂

Usmívám se, protože najednou už není tak důležité, že to nádobí (a ani ho není moc) ještě čeká na svůj příděl vody. V tom svém filmu mám radost, a tak už teď sama sebe ladím do příjemného pocitu i ve skutečnosti.

Dělám si radost, tím že vidím souvislosti jinak. Najednou mám „radost“, že tu mám špinavé nádobí (znamená to totiž, že včera jsme měli plně vyplněný den spolu).

Malinká ještě spí, tak zatím umyji to nádobí, po-uklidím, co se kde dá, a mám upřímnou radost, že jsem svůj vztek nechala odejít spolu s naštvaností.

Život je jen 1 a každá jeho chvíle začíná už teď a tady.

Život jde dál, jak se říká. Je zbytečné čekat na zítra… Zítra, až budou děti velký… až budu mít lepší práci… až mi bude 20, 30, 40, 45, 50 (nebo víc?)… až budu v důchodu…Až jednou…. jak zpíval Petr Muk ve své písni zde (tedy doufám, že je to jeho píseň, rozhodně ji zpívá…).

Udělej si radost hned teď a tady.

Není na co čekat. Teď se rozhodni (to už umíš a sílu rozhodnutí znáš) a teď to udělej (jsi to přeci ty, kdo řídí tvoje auto jménem život). Že jsi zrovna udělal chybu? No a? To je přece skvělé – alespoň už víš, kam vede ta jedna cesta z těch několika možných.

Každé rozcestí má minimálně 3 cesty.

Je jen na Tobě kudy půjdeš dál, nebo jestli se vrátíš… A taky můžeš klidně jít jen kousek, „nacítit“ jaké to bylo a jaké to je, vrátit se na rozcestí (je úžasné udělat chybu a začít znovu) a jít od začátku znamená, že můžeš jít úplně jiným směrem.

Můžeš, pokud chceš.

A o tom to tady všecko je, že? A pokud s tou svou radostí chceš, nebo potřebuješ pomoc. Tak si rezervuj můj osobní čas (zcela zdarma) a podíváme se spolu na to. Prožiješ si naplno, přesně to co chceš. (Rezervace zde)

Už se těším, jak se víc a víc lidí u nás usmívá. Už teď když jdu po ulici, uvědomuji si, že se na mne lidé usmívají mnohem víc, než když jsme se vrátili z Japonska.

Možná ještě plně netuší, že mi věnovali svůj úsměv, ale už teď mne to hřeje. Možná máš jinou zkušenost.

Věz, že i tvoje rozcestí má minimálně 3 cesty.

Zastav se a vnímej je. Jsou minimálně 3. Uvědomuješ si to už? Ne nechoď nikam, nepospíchej. Stůj, seď, odpočívej… Cokoli, co znamená STOP = PAUZA, je žádoucí. I ve sportu se bere TIME-OUT  – tedy přestávka.

Je to způsob, jak si můžeš  vytvořit prostor dokonale se uvolnit, bez ohledu na to kde a s kým se zrovna nacházíš. Bez ohledu na tvou momentální náladu či situaci. Zastav se.

Až půjdeš dál, tak už to může být jiné.

Příště zveřejním svůj typ „jak se dostat do pohody (během 5 minut)„. Tuším totiž, že se Ti to bude hodit. . Více už příští týden zde na blogu www.dagmarkodytkova.cz/blog.

Pokud chceš, napíšu Ti, hned jak článek vyjde. Stačí, když se přihlásíš k odběru bezva informací u mne na webu, vyplníš formulář a klikneš na tlačítko – „Chci MÍT BEZVA ŽIVOT“.

Znáš někoho, kdo „toho“ už má dost?

Můžeš mu doporučit tento článek, aby i takový člověk mohl MÍT BEZVA ŽIVOT. Uvidíš možná pak na vlastní oči, jak se mění výraz očí v poklidnou spokojenost a jeho/její BEZVA ŽIVOT se projevuje na všech úrovních. Možná i díky tobě a tvému úsměvu se bude víc lidí víc usmívat.

Usměj se, určitě se najde někdo, kdo se usměje také. 

Můžeš zařídit, aby se v ČR lidé více usmívali, mj. i tím, že se usmíváš. Spokojení lidé se hezky usmívají a snadno mohou inspirovat i ostatní k úsměvu. Úsměv je opravdu viditelný (a teď nemyslím, ten „americký“) a pohoda bývá cítit už na dálku.

Čím víc nás bude, tím víc se bude ČR usmívat. Možná máš svůj typ, jak pomoci ostatním k úsměvu? Možná Tě zajímá jiné – konkrétní téma? To já nevím, napiš mi o tom na bezva@dagmarkodytkova.cz budu moc ráda.

Také se můžeš aktivně přidat k projektu MÍT BEZVA ŽIVOT? ( Chci se přidat zde).

A věř, že MÍT BEZVA ŽIVOT může mít opravdu každý, kdo o něj stojí.

Dagmar Kodýtková
Autorka je trenérkou a fanynkou lidí, kteří se rozhodli jít do akce. Pomáhá lidem přestat snít a začít konat. Je zakladatelkou projektu: "Mít bezva život", autorkou tréninků BEZVA TRÉNINK a TRÉNINK KONCENTRACE. Také je autorkou příručky JAK USNOUT DO 5 MINUT. Je mj. organizátorkou Vyhlídkového běhu kolem Černé.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Chci MÍT BEZVA ŽIVOT

    Chceš vědět hned jak vyjde další článek, vyplň formulář a já ti napíšu, hned jak článek vyjde.

  • Kategorie
  • MÍT BEZVA ŽIVOT ZNAMENÁ BEZVA SPÁT

    Trénink kvalitního spánku